2017 Award Recipients List

National Ambassadors

National Ambassadors and recipients of the Gordon Stephenson Trophy: Peter and Nicola Carver, Holmleigh Trust Partnership

Peter and Nicola run Ohangai sheep, beef and dairy on their 515ha property at Ohangi in South Taranaki.

With a focus on flexibility and long-term sustainability of the land, Homeleigh was described by the BFEA judges as a tidy, functional farm with excellent thinking and execution of environment planning.

Read more in this media release about the Carvers

Award Recipients 2017

Northland

Alan and Helen Thompson, LD Family Investments Ltd

Regional Supreme Winner 
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
Hill Laboratories Harvest Award

Brett and Denise Larmer, B & D Larmer Ltd

LIC Dairy Farm Award

Bryce and Aneta Lupton, Peter and Prue Vincent, White Rock Hills

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award

Julian Peters, Marplow Nominees Ltd

Northland Regional Council Water Quality Enhancement Award
Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET

Stephen Wade, Lynwood Avocado Nursery Ltd

Massey University Innovation Award
WaterForce Integrated Management Award

Auckland

Scott and Sue Narbey, Narbey Farms

Auckland Regional Supreme Winner 2017
WaterForce Integrated Management Award
LIC Dairy Farm Award

Greg and Ingrid McCracken

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award

Bev Trowbridge, Muriwai Valley Farm

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Auckland Council Water Quality Enhancement Award
Massey University Innovation Award

Gary and Adrienne Dalton (Founding Trustees) Te Whangai Trust

Hill Laboratories Harvest Award

Susan Meszaros and Karyn Maddren Streamland Suffolks

Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET

Waikato

Charlie and Helen Lea, Ratanui Partnership

Regional Supreme Winner 
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Waikato Regional Council Water Protection Award
Hill Laboratories Harvest Award
Massey University Innovation Award
WaterForce Integrated Management Award
Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET

John and Judy Carter, Shaun and Kate Carter, Carter Farming Partnership

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award

Bob and Val Rigter, Rukuhia Farm Ltd

Waikato River Authority Catchment Improvement Award

Peter and Karen West, PG & KF West Ltd

LIC Dairy Farm Award

East Coast

Philip Holt, Maraetara

Regional Supreme Winner
Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET
WaterForce Integrated Management Award

John and Sue Upton & Ben and Katie Absolom, Mcneill Farms

Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET
Massey University Innovation Award

Geoff and Nicola Wright ,Wrights Vineyard & Winery

Hill Laboratories Harvest Award

Robert and Helen Pattullo, Newstead Farm

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award

Eugene and Pania King, Kiriroa Station

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
East Coast Farming for the Future Award

Bay of Plenty

Jared and Sue Watson

Regional Supreme Winner
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
LIC Dairy Farm Award
Bay of Plenty Regional Council Environmental Award Two

Richard Sisam, Bruce Sisam, Matthew Sisam, Sisam and Sons Ltd

WaterForce Integrated Management Award
Massey University Innovation Award

Brent Looney, Natasja Boon, and Glen Penny, B A Looney Trust

CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
Hill Laboratories Harvest Award

Allen Coster, Mataiwhetu Farms

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Pukekauri Farms People in Agriculture Award

Iain and Leanne Blackwood, Blackwood Orchard

Zespri® Kiwifruit Orchard Award

Brian and Jan Barton

Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET

Suejane Brumby, Jason and Holley Perrin,  Brumby Farms

Bay of Plenty Regional Council Environmental Award One

Taranaki

Peter and Nicola Carver, Holmleigh Trust Partnership

Regional Supreme Winner 
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Hill Laboratories Harvest Award
WaterForce Integrated Management Award
Taranaki Regional Council Sustainability Award

John and Roslyn Weir, Springmount Farms Ltd

LIC Dairy Farm Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award

Layne and Helen Greensill with William Candy and Rebecca Coleman (contract milkers), The Layne and Helen Greensill Family Trust Partnership

Massey University Innovation Award

Damian and Jane Roper

Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET

Chris Jury & Daniela Krumm, Greenacres

Taranaki BFEA Special Award – Commitment to the Environment

Horizons

Shaun and Tracie Baxter, Agri Enterprises Ltd

Regional Supreme Winner 
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award

Paul and Lisa Charmley, Te Rehunga Farms Ltd

LIC Dairy Farm Award
Massey University Innovation Award

Ross Collier, Pentwyn Farms Ltd

Horizons Regional Council Award for the Integration of Trees

Max Corlett and James Corlett, Ballakara Trust

Margaret Matthews Trophy for Commitment to Sustainability

Manager: Alan (Micky) MacDonald, Te Wharua Station – Landcorp Farming Ltd

WaterForce Integrated Management Award
Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET
BFEA Regional Committee People in Agriculture Award

Ian and Steph Strahan, Strahan Land Company Ltd

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Hill Laboratories Harvest Award

Greater Wellington

Nathan and Kate Williams, Otahuao Farm

Regional Supreme Winner
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
Hill Laboratories Harvest Award

Mike and Liz McCreary, Kumenga Farm

Massey University Innovation Award
WaterForce Integrated Management Award
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET

Kevin and Alison Hull, Johnny Hull and Aimee Peck, Awakare Farm

LIC Dairy Farm Award

Julian Bateson and Sue Shore, Kintyre

Greater Wellington Regional Council Akura Conservation Centre Lifestyle Farm/Small Block Award

Canterbury

John, Peter and Charles Douglas-Clifford, Stonyhurst Partnership

Regional Supreme Winner
Hill Laboratories Harvest Award
Massey University Innovation Award
Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET

Paul Clement, Delaborin Dairies, The Land Purata Farm Group

WaterForce Integrated Management Award

Lance and Wendy Main, Trinity Holdings (2001) Ltd

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
LIC Dairy Farm Award

Matthews Family, Puketira Deer

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Environment Canterbury Water Quality Award

Farm Business Manager: Brendon Stent Maronan Dairy: Tomas Muller - Farm Manager Valetta Dairy: Matthew Hoets - Farm Manager, Landcorp Farming Ltd

CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award

Otago

Simon and Kirstin Engelbrecht, Stoneburn

Regional Supreme Winner 
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Hill Laboratories Harvest Award

Ben and Tanya Davie, Hejlea Dairies

LIC Dairy Farm Award
Otago Regional Council Quality Water Management Award

Nelson and Fiona Hancox, Kowai Downs Ltd, Mt Allen Ltd, Wohelo Ltd

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award

Graham and Pam Hunter, Hunter Farm

Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET

Allan and Eris Paterson, Simon and Sarah Paterson, Armidale Merino Stud

WaterForce Integrated Management Award
Massey University Innovation Award

Southland

David & Alanna Clarke and Julie Clarke, Elgin Park Farms Ltd

Regional Supreme Winner 
Environment Southland Water Quality and Biodiversity Award
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Massey University Innovation Award

Peter & Olivia Blackmore, Waitane Dairies Ltd

WaterForce Integrated Management Award
LIC Dairy Farm Award

Derek & Bronwyn Chamberlain, West Range Station

CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
Farm Stewardship Award in partnership with QEII National Trust & NZFET

Peter & Joy Horrell

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Hill Laboratories Harvest Award

Stay in the loop! Join our Newsletter

Enter the Awards

Stay in the loop! Join our Newsletter

Scroll to Top