2018 Award Recipients List

National Ambassadors

National Ambassadors and recipients of the Gordon Stephenson Trophy: Catriona and Mark White of Coastal Kiwis

Mark and Catriona grow kiwifruit in the Bay of Plenty, near Opotiki on a 5.85ha section that they have transformed from an organic dairy farm into Coastal Kiwis Orchard. The Whites demonstrate an excellent understanding of all aspects of sustainable food production and show a respect for the Maori principles of kaitiakitanga – acting as guardian, protector and conserver – within their kiwifruit orchard management.

Read the media release about the Whites

Award Recipients 2018

Northland

Craig & Greta Harman, Whananaki Coastal Charolais

Regional Supreme Winner
PFNZ Trust Predator Free Farm Award
Northland Regional Council Water Quality Enhancement Award

Andrew & Vicky Booth

DairyNZ Sustainability and Stewardship Award

Geff, Dinah & Kaleb Cookson, JW Cookson & Son Ltd

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award

Daniel Lloyd & Tina Winder, Takakuri Station Landcorp Farming Ltd

Hill Laboratories Agri-Science Award
Massey University Innovation Award

Bruce & Julie Paton, Paton Family Trust

CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
WaterForce Integrated Management Award

Auckland

Stephen & Clare and Bruce & Felicity Dill, Dills Farms

Regional Supreme Winner
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award

Andrew & Liisa Hamilton

DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
WaterForce Integrated Management Award

David & Geraldine and Don & Margaret Bayly

Massey University Innovation Award
PFNZ Trust Predator Free Farm Award
Auckland BFEA People in Agriculture Award

Ray & Pam Hollis, Gracefarm

Auckland Council Water Quality Enhancement Award

Waikato

Rod & Sandra McKinnon, Oakstone Hinuera Ltd

Regional Supreme Winner
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
WaterForce Integrated Management Award
Waikato Regional Council Water Protection Award
Miraka Farm Stewardship Award

Malcolm & Sally Lee, Kevin Burke, Burklee Limited

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Hill Laboratories Agri-Science Award

Warwick Halford, Joan Barendsen, Landcorp Burgess Dairy Unit

Massey University Innovation Award
Waikato River Authority Catchment Improvement Award

Turoa (Andrew) Karatea, John Oliver, Mark Oliver, Duncan Oliver, Ben Connolly, Owawenga Trust, Matakore Land Company Ltd & Owawenga Station Ltd

CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
PFNZ Trust Predator Free Farm Award

East Coast

Andrea Barry and Craig Pennell, Parkhill Dairy Farm, Longrow Dairies, BEL Group

Regional Supreme Winner
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Massey University Innovation Award

Robert and Alison Barry, Barry Farms, BEL Group

DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
PFNZ Trust Predator Free Farm Award

Richard and Hannah Coop, Okepuha Station

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
East Coast Farming for the Future Award

Steve Treseder, Nisbett Taumata Estate

WaterForce Integrated Management Award

Bay of Plenty

Catriona and Mark White, Coastal Kiwis

National Ambassadors and recipients of the Gordon Stephenson Trophy

Regional Supreme Winner
Bay of Plenty Regional Council Environmental Award Two
ZESPRI® Kiwifruit Orchard Award
WaterForce Integrated Management Award

Wilson and Barbara McGillivray, Awatea Orchard

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
PFNZ Trust Predator Free Farm Award

David Hayes, Buzz Apiaries Limited

Massey University Innovation Award
Pukekauri Farms People in Agriculture Award

David Timms (Manager), Gavin Dyer, Gold Nugget Orchard

Hill Laboratories Agri-Science Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award

Carol and David Hodge, D & C Hodge Trust

Bay of Plenty Regional Council Environmental Award One
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Treeline Native Nursery Farm Stewardship Award

Taranaki

Grant, Dinny & Leedom Gibbs, Gibbs G Trust

Regional Supreme Winner
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
WaterForce Integrated Management Award
Taranaki Regional Council Sustainability Award

Daryl & Karyn Johnson, Dakm Farms

CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
PFNZ Trust Predator Free Farm Award
Farmlands People in Agriculture Award

Hans & Stephanie Michel, Tersana Farm

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Massey University Innovation Award
Taranaki BFEA Farm Stewardship Award

Horizons

Andrew Hardie & Helen Long, Te Maunga Farms Ltd

Regional Supreme Winner 
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
WaterForce Integrated Management Award

Dean Francois (Manager), Ohotu Station

Fonterra Farm Stewardship Award

Lance & Katherine Gillespie, Table Flat Holdings Ltd

Massey University Innovation Award

Hamish & Katrina Thompson, Morikau Station

PFNZ Trust Predator Free Farm Award
Horizons BFEA People in Agriculture Award
Horizons Regional Council Award for the Integration of Trees

Alistair Timothy & Rachel Joblin, Arklow

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award

Logan Bowler & Kathy Craw, Kagan Ltd

Margaret Matthews Trophy for Commitment to Sustainability

Greater Wellington

Richard and Rebecca Tosswill, Te Awaawa

Regional Supreme Winner 
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award

Wilco Lam, Dry River Wines

Hill Laboratories Agri-Science Award

Aiden Bichan, Kaiwaiwai Dairies Limited

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Massey University Innovation Award
WaterForce Integrated Management Award

Hayden McGrail & Lyn Tankersley, Forest Home

Greater Wellington Regional Council Akura Plant Nursery Lifestyle Farm Award

Ted and Eileen Ward

PFNZ Trust Predator Free Farm Award

Canterbury

David & Brenda Hislop, Mark Daly and Janet Girvan, Medbury Farm Ltd

Regional Supreme Winner
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Environment Canterbury Water Quality Award
Bayleys Canterbury People in Primary Sector Award

David Bielski, Craigmore Station & Grange Hill Run

PFNZ Trust Predator Free Farm Award

Hayden George, Kohakaumu, Ngāi Tahu Farming Ltd

Massey University Innovation Award

Nick Gill, Greystone Wines & Muddy Water

Hill Laboratories Agri-Science Award

Sam Mallard, Align Emilius Ltd

WaterForce Integrated Management Award

Mark & Jane Schwass, Kaiora Downs

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award

Otago

Logan, Ross & Alexa Wallace, Beacon Hill

Regional Supreme Winner 
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Massey University Innovation Award

John & Shona Chapman

PFNZ Trust Predator Free Farm Award

Cody & Nicola Hartvigsen, Valley Dairy Farms Ltd

DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Otago Regional Council Quality Water Management Award

Kevin Knowler, AgResearch Invermay

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Hill Laboratories Agri-Science Award

James & Bridget McNally, Quambatook Ltd

CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award
WaterForce Integrated Management Award

Southland

Ryan and Abby Moseby, Kanadale Ltd

Regional Supreme Winner
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award

Colin and Dot McDonald, Stonewood Farm

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
PFNZ Trust Predator Free Farm Award
The Plant Store Farm Planting and Design Award

Matt and Sarah McKenzie, Willow Creek Dairies

Massey University Innovation Award
WaterForce Integrated Management Award
Environment Southland Water Quality and Biodiversity Award

Scott and Chris McKenzie, Greenbush Farms Ltd

CB Norwood Distributors Agri-Business Management Award

Stay in the loop! Join our Newsletter

Enter the Awards

Stay in the loop! Join our Newsletter

Scroll to Top