Award Recipients List

National Ambassadors

National Ambassadors and recipients of the Gordon Stephenson Trophy 2021: Evan and Linda Potter of Waipapa

Evan and Linda farm sheep, beef and deer on a 740 hectare hill country property in the Central Hawke's Bay. Evan and Linda chose to enter the Ballance Farm Environment Awards because of their passion for the environment and to share their story. “We want to get around the table and have an impact and not just be by-standers. We realised we have a story to share and hope that it can inspire others on their journey.”

Read more in this media release about the Potters

Award Recipients 2021

Waikato

Johan & Kylie Van Ras and Richard & Truus Van Ras, Waiorongomai Valley Farms

Regional Supreme Winners
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Synlait Future Leaders Award
WaterForce Integrated Management Award

Peter Levin & Phil Barton, Levin & Co

Hill Laboratories Agri-Science Award
Waikato River Authority Catchment Improvement Award

Murray & Janet Easton, Mamahi

Beef + Lamb New Zealand Livestock Award

Russell & Mavis Proffit, Raupuha Stud

Massey University Innovation Award
Waikato Regional Council Water Protection Award

Michael & Susie Woodward, Woodward Farms

Bayleys People in Primary Sector Award
Norwood Agri-Business Management Award

Pūniu River Care Inc (PRC)

Waikato Catchment Group Award

Award Recipients 2020

Northland

Jeff Martin & Helen Linssen, Te Karoa Farms

Regional Supreme Winner 2020
Bayleys People in Primary Sector Award
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Norwood Agri-Business Management Award
Synlait Climate Stewardship Award
WaterForce Wise with Water Award
Northland Regional Council Water Quality Enhancement Award

Rod, Cindy and Brenna Maclvor, Marsden Estate

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Hill Laboratories Agri-Science Award

Grant & Danielle Petterd, Prospark Farms

DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Massey University Innovation Award

Gavin Hogarth and Jody Hansen, Bella Vacca Jerseys

NZME Emerging Land Based Business Award

Auckland

Mathew & Sarah Bolton, Oete Goat Farm

Regional Supreme Winner 2020
Bayleys People in Primary Sector Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
Massey University Innovation Award
Norwood Agri-Business Management Award

Alan and Khim Hellyer, Mahoenui Farm

Auckland BFEA Farm Stewardship Award

Garry Hewson, Laura Wallis and Dene Noonan, Te Rau Puriri Regional Park

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Synlait Climate Stewardship Award
Auckland Council Water Quality Enhancement Award

Keith & Jenny Trotter

DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
WaterForce Wise with Water Award

Waikato

Mark & Felicity Brough, Paerua

Regional Supreme Winner 2020
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Waikato Regional Council Water Protection Award

Damien Watson and Joan Barendsen, Renown - Landcorp Farming Pāmu

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
WaterForce Wise with Water Award

Chris Irons and Debra Hastie, Te Waitere View

Norwood Agri-Business Management Award

Bryan Frederick and Stu Morgan, Waikeria Prison Farm

Bayleys People in Primary Sector Award
Synlait Climate Stewardship Award
Waikato River Authority Catchment Improvement Award

Tim & Rach Phillips, Waipa Meadow

Massey University Innovation Award

East Coast

Evan & Linda Potter, Waipapa

National Ambassadors and recipients of the Gordon Stephenson Trophy
Regional Supreme Winner 2020
Bayleys People in Primary Sector Award
Synlait Climate Stewardship Award
East Coast Farming for the Future Award

Ryan Sanderson & Malinda Wynyard, Hollow Point Pastures

DairyNZ Sustainability and Stewardship Award

Michael & Mandy and Richard & Jenny Loffler, Loffler Partnership

Norwood Agri-Business Management Award
WaterForce Wise with Water Award

Dan & Billie Herries, Taramoa

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
Massey University Innovation Award

Taranaki

The Brown Family, Rukumoana Farms

Regional Supreme Winner 2020
Bayleys People in Primary Sector Award
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Norwood Agri-Business Management Award
Synlait Climate Stewardship Award
WaterForce Wise with Water Award
Taranaki Regional Council Sustainability Award

Robert & Verna Bourke, Conna & Nick Smith, Fern Flats

DairyNZ Sustainability and Stewardship Award

Steve Lepper, Lepper Trust

Massey University Innovation Award

Ron, Noel and Karl Stanley, Stanley Brothers Trust

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Hill Laboratories Agri-Science Award

Horizons

The Clarke Family, Woodhaven Gardens

Regional Supreme Winner 2020
Hill Laboratories Agri-Science Award
Norwood Agri-Business Management Award
Synlait Climate Stewardship Award
WaterForce Wise with Water Award

Tony & Lynda Gray, Kinross Partnership

Bayleys People in Primary Sector Award
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award

Dave Milne, Lakeview Farm

Margaret Matthews Trophy for Commitment to Sustainability

Chalky & Lesley Leary, Onga

Horizons Regional Council Award for the Integration of Trees

Brendon & Rachel Williams, Pencoed Trust

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Massey University Innovation Award

Mark Johnston & Rebecca Jeffery, Ruahine Range Views

DairyNZ Sustainability and Stewardship Award

Greater Wellington

Aidan Bichan, Neville Fisher and Vern Brasell, Kaiwaiwai Dairies

Regional Supreme Winner 2020
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Bayleys People in Primary Sector Award
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
WaterForce Wise with Water Award

William Beetham, Beetham Pastural

Norwood Agri-Business Management Award

Rob Dick, Easterbo

Synlait Climate Stewardship Award

Jeff & Shirley Ravenwood, Fernglen & Motu-Nui

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Massey University Innovation Award
QEII National Trust Farm Stewardship Award

Barrie Cook, Whakatomotomo

Greater Wellington Regional Council Akura Plant Nursery Lifestyle Farm Award

Canterbury

Tony Coltman & Dana Carver, Canlac Holdings 

Regional Supreme Winner 2020
Bayleys People in Primary Sector Award
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Synlait Climate Stewardship Award
WaterForce Wise with Water Award

Robin Oakley, Oakley's Premium Fresh Vegetables

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
Massey University Innovation Award

Richard & Chrissie Wright, Tamar Farm

Norwood Agri-Business Management Award

Mike & Nicky Salvesen, Wakare

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Environment Canterbury Water Quality Award

Otago

Anna & Ben Gillespie, Two Farmers Farming

Regional Supreme Winner 2020
Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
WaterForce Wise with Water Award

Sam & Liz Barton, Montana Pastoral

Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
Otago Regional Council Quality Water Management Award

Sandra & Chris Campbell, Oakwood Hills

Bayleys People in Primary Sector Award
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Norwood Agri-Business Management Award

Angela Scott and Grant Williams, Pendella Farm

Massey University Innovation Award
The McKenzie Family, Pine View
NZ Farm Forestry Association (Otgao): Farm Forestry Award

Simon & Joanna Davies, Toko Farms

Synlait Climate Stewardship Award

Southland

Geordie & Frances Eade, Granity Downs

Regional Supreme Winner 2020
Beef + Lamb New Zealand Livestock Farm Award
Hill Laboratories Agri-Science Award
Environment Southland Water Quality and Biodiversity Award

Robert & Cate Willis, Bobcat Dairy

Bayleys People in Primary Sector Award
WaterForce Wise with Water Award
The Plant Store: Farm Planting and Design Award

Andrew & Vanessa Wilkinson, Calsi Farms

Massey University Innovation Award
Synlait Climate Stewardship Award

Chris & Desiree Giles, Waimumu Downs

Ballance Agri-Nutrients Soil Management Award
DairyNZ Sustainability and Stewardship Award
Norwood Agri-Business Management Award

Stay in the loop! Join our Newsletter

Enter the Awards

Stay in the loop! Join our Newsletter

Scroll to Top